Opisy ścieżek biegowo-narciarskich
Dodano: 15 grudnia 2006

TRASA ZIELONA – długość ok. 4 km. Łatwa, nie wymagająca dużych umiejętności w „poruszaniu się na nartach”, przebiegająca po torowisku nieczynnej kolejki wąskotorowej na trasie Wetlina-Smerek. Bieganie można rozpocząć od wsi Smerek (na mapce pkt F), ale zdecydowanie łatwiej ją pokonać z Wetliny (na mapce pkt A), ponieważ trasa delikatnie, acz ciągle opada w kierunku wsi Smerek. Polecamy ją dla początkujących narciarzy „biegających”, trasa nadaje się do biegania „klasykiem”. Trasę zieloną można również traktować jako łącznik z pozostałymi trasami.

TRASA NIEBIESKA – długość ok. 5,5 km, różnica wzniesień ok.110 m. Wymaga lepszej kondycji i większych umiejętności narciarskich, ale nie przesadzajmy. Startujemy za mostem w Starym Siole (na mapce pkt B). Biegniemy przez las docierając do torów kolejki wąskotorowej. Na krótkim odcinku nasza trasa pokrywa się z trasą zieloną. Skręcamy w prawo, rozpoczynając długi, stromy podbieg na łąki pod Jawornikem. Stąd wspaniały widok na Połoninę Wetlińską i Caryńską. Na łąkach może wiać. Później kryjemy się w lesie, by w końcu osiągnąć najwyższy punkt trasy - 740 m npm. Teraz przed nami długi, łagodny - choć nie zawsze, zjazd do wsi Smerek (na mapce pkt D). Ostatni odcinek trasy prowadzi nas przez piękny las, musimy pokonać kilka podejść i zjazdów. Docieramy do torowiska kolejki leśnej (na mapce pkt C) skąd zieloną trasą możemy wrócić do Wetliny. Trasa niebieska zaprasza narciarzy o „zacięciu” sportowym.

TRASA CZERWONA – długość ok. 5,4 km, różnica wzniesień ok. 210 m. Wymagająca dobrej kondycji i średnich umiejętności narciarskich. Zaczynamy w Starym Siole (na mapce pkt J). Początkowo krótki odcinek trasy biegnie razem z trasą żółtą. Skręcamy w prawo, rozpoczynając długi podbieg na rozległe łąki, skąd rozpościera się wspaniały widok na Połoninę Wetlińską, Caryńską, Dział, dolinę Moczarnego, Jawornik. Warto się zatrzymać i nacieszyć widokiem gór!!! Biegnąc dalej na nartach, docieramy do miejsca, gdzie znajduje się punkt kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego - zimą nieczynny (na mapce pkt K). Dalej trasa prowadzi przez las, ciągle wznosząc się, by wreszcie osiągnąć kulminację - 820 m npm, wcześniej przecinając pieszy, żółty szlak turystyczny na Przełęcz Orłowicza. Teraz biegniemy starą, leśną drogą zrywkową, zwracając uwagę na liczne tropy zwierzyny. Rozpoczynamy długie, urozmaicone zjazdy. Po drodze spotykamy na drzewach oznakowanie wędrownej trasy końskiej Parku Narodowego. Opuszczamy las i wbiegamy na łąkę, skąd rozpościera się widok na dolinę Wetliny. Docieramy do pierwszych zabudowań wsi, by zakończyć nasze bieganie nad budynkiem OSP (na mapce pkt L). Wędrowanie na trasie czerwonej to wspaniała przygoda dla całej Rodziny.

TRASA ŻÓŁTA – długość ok. 2,5 km, różnica wzniesień ok.80 m. Zalecana dla narciarzy, którzy już dysponują pewnymi umiejętnościami. Polecamy pokonywanie trasy rozpocząć z Wetliny - Stare Sioło (na mapce pkt J). Początkowo na krótkim odcinku, trasa żółta biegnie razem z trasą czerwoną. Po przekroczeniu potoku Słowiański wbiegamy na rozległą łąkę z ciekawym widokiem na połoninę Smreka. Biegnąc lasem osiągamy najwyższy punkt - 670 m npm. Rozpoczynamy łagodny zjazd, mijamy po drodze kępę starych drzew owocowych (czereśni i jabłoni) i docieramy do dużej łąki z wspaniałym widokiem na Dział i Jawornik. Stromym zjazdem osiągamy potok Wetlina. Potok pokonujemy po kładce, zdejmując uprzednio narty i zachowując szczególną ostrożność (kładkę pokonujemy pojedynczo). Jeżeli Wetlinka „stoi”, czyli jest zamarznięta, to możemy pokonać jej łaskawą szerokość nie korzystając z kładki. Biegniemy na nartach jeszcze ok.100 m i docieramy do trasy zielonej (na mapce pkt G), którą wracamy do Wetliny. Trasa żółta to idealny pomysł na „rozgrzewkę przed śniadaniem”.

TRASA POMARAŃCZOWA – długość ok. 2,5 km, różnica wzniesień ok.80 m. Trasa jest łącznikiem z pozostałymi trasami, zamyka tym samym tzw. pętlę narciarskich tras wędrownych dookoła Wetliny. Z trasy czerwonej skręcamy w lewo kierując się na wschód, za znakami pomarańczowymi. Uwaga: na tym odcinku trasa pokrywa się z konną trasą BdPN (również znaki pomarańczowe). Trasa dość stromym zjazdem opada na rozległą łąkę, z której mamy ciekawy widok na Beskidnik i północne zbocza Jawornika. Na polanie żegnamy trasę końską i kierując się na południe po przekroczeniu potoku zaczynamy podbieg pod Wierch Muchanin. Opuszczamy las i szeroką łąkę, za znakami zjeżdżamy do potoku Wetlinka. Pierwsze zabudowania Wetliny, docieramy do szosy i wkrótce biegniemy już trasą, po torowisku nieczynnej kolejki wąskotorowej.

Opis tras opracował Piotr Ostrowski.