Nowa ścieżka biegowo-narciarska w Wetlinie!
Dodano: 12 stycznia 2013
W grudniu 2012 roku Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic otrzymało od Nadleśnictwa Cisna pozwolenie na wytycznie, wyczyszczenie i oznakowanie nowej ścieżki biegowo-narciarskiej w Wetlinie. Jednocześnie, decyzją Zarządu Stowarzyszenia, postanowiono zrezygnować z dotychczasowej trasy żółtej (prowadzącej z Wetliny do Smreka po zrywkowych drogach leśnych) oraz trasy pomarańczowej (jednego z wariantów trasy czerwonej poprowadzonej u stóp Hnatowego Berda).

Nowa trasa wytyczona została na łąkach należących do Nadleśnictwa, a znajdujących się niemal w centrum Wetliny. Początek i koniec trasy znajduje się przy samej szosie (Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej) na niewielkim placyku służącym okazjonalnie jako skład drewna. Zazwyczaj, przez większą część zimy, ten plac jest jednak pusty i może doskonale służyć jako parking. Znajduje się on kilkadziesiąt metrów na wschód (w stronę Ustrzyk Górnych) od dawnego budynku Nadleśnictwa Wetlina oraz stacji benzynowej Grosar, tuż przed mostem nad rzeką Wetlinką. 

12 stycznia 2013 roku, kilku członków Stowarzyszenia przeszło całą nową ścieżkę narciarską, czyszcząc ją z gałęzi i kilku powalonych drzew. Postawionych zostało również kilka tyczek ze strzałkami (na razie prosimy nie zwracać uwagi na kierunek strzałek – chodziło jedynie o zaznaczenie przebiegu trasy), a na wielu drzewach w lesie, na wysokości wzroku naklejone zostały żółte taśmy. W nadchodzącym tygodniu na trasie powinny pojawić się dodatkowe żerdzie ze strzałkami.
Jedna z panoram roztaczających się na nowej trasie (żółta).

 
Krótka charakterystyka ścieżki

Kolor – żółty.
Długość najdłuższej pętli – około 3450 m.
Istnieje kilka krótszych wariantów trasy – wszystko zależy od Waszej fantazji.
Trasa łatwa – początkowo prowadzi nieco pod górę, ale nawet początkujący powinni sobie poradzić.
Trasa bardzo ładna widokowo – widoki na Połoninę Wetlińską, Hnatowe Berdo, Smerek, Jawornik, Fereczatą oraz w kierunku Wielkiego Jasła.
Trasa powinna być regularnie (po świeżych opadach śniegu) przecierana skuterem śnieżnym, a jeśli czas pozwoli to również na biegówkach.

Poniżej prezentujemy ostatnio wydrukowany folder ścieżek biegowo-narciarskich w Wetlinie oraz kilka zdjęć z dzisiejszych prac na trasie. Zapraszamy w Bieszczady z biegówkami. Aktualne informacje pogodowe znajdziecie na stronie www.bieszczady-biegowki.pl