„Śladem Bojków – szlak turystyczno-historyczny”
Dodano: 17 grudnia 2013
W lipcu tego roku, w ramach projektu „Śladem Bojków – szlak turystyczno – historyczny w byłej wsi Jaworzec. Kontynuacja projektu „Bieszczady Odnalezione”” finansowanego z programu „Alpy Karpatom” został odsłonięty fundament jednej z chat w nieistniejącej wsi Jaworzec. Prace te wykonane zostały przez ekipę archeologów z Muzeum Etnograficznego z Sanoka. Jesienią na odkrytym fundamencie umieszczone zostały drewniane elementy konstrukcji chaty. Na podstawie informacji uzyskanych od potomków byłych mieszkańców wioski udało się ustalić ostatnich jej właścicieli.

14 grudnia 2013 r. zainstalowaliśmy we wnętrzu domu tablicę z informacjami na temat jego historii, rozkładu i przeznaczenia każdego z pomieszczeń.
 
 
JAK TRAFIĆ NA ŚCIEŻKĘ „BIESZCZADÓW ODNALEZIONYCH”?
Pierwsza tablica informacyjna znajduje się w Kalnicy, naprzeciwko sklepu, jednak właściwa ścieżka historyczna rozpoczyna się 2 kilometry dalej, na rozwidleniu dróg – idąc skosem w prawo przez most (w stronę schroniska PTTK Jaworzec) trafimy do wsi Jaworzec, natomiast idąc prosto dojdziemy do wsi Łuh i Zawój. Wzdłuż całej trasy rozstawione są tablice informujące gdzie rozpoczynały się i kończyły wsie, tablice wskazujące drogę do miejsc po cerkwiach, cerkwisk i cmentarzy.

Przebieg trasy można również prześledzić na mapach Google.
 
Zdjęcia: Marcin Dobrowolski

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej "Alpy Karpatom".